Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
Den otevřených dveří
18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Formalitky > Školní vzdělávací program

Školní vzdělávací program (2022-2025) svestka.png

VÍM PROČ !

 

Tři roky utekly a je tu nový program na další tříleté období. Od jara 2022 jsme pro vaše děti společně s kolegyněmi střádaly nápady, pročítaly vhodné knihy pro děti a odbornou literaturu, vzájemně se inspirovaly, vymýšlely, tvořily, psaly... A tak během letních prázdnin vznikl nový ŠVP, kterému jsme daly název Už vím proč ! A proč?

Snad každý rodič otázku "Proč?" slyšel od svého dítěte nesčetněkrát. Patří do vývojového období každého dítěte. Většinou kolem 3. roku se dítě chce dozvědět víc, poznává svět a potřebuje už některým věcem porozumět, potřebuje zjistit, jak tento svět funguje. V neposlední řadě také tímto způsobem získává pozornost dospělých. Proč? Chce komunikovat, chce se domluvit, chce utužit vztah. Konverzace je další výzvou i pro rodiče, nikdy nekončící příval otázek "Proč?" nemá konce, pro rodiče a aktivní prarodiče je to náročné období.

Milí rodiče, jsme v tom s vámi! A moc rády budeme s vašimi dětmi hledat odpovědi. Abychom rozvíjely správným způsobem jejich kritické myšlení, ne vždy dostanou vaše děti na danou otázku odpověď. Budeme však mentorkami, které jim pomohou odpověď najít. Někdy to bude v knížce, jindy zjistíme, že odpověď zná kamarád ze školky, někdy přijde za námi vzácná návštěva a zajímavé dotazy nám zodpoví, jindy zase najdeme odpovědi venku při vycházce nebo na výletě. Věříme, že to bude krásné tříleté období poznávání sebe, druhých i širšího okolí.

Hodnoty, na které jsme zacílily v minulém tříletém období určitě nepůjdou stranou. Nadále pro nás zůstává důležité, abychom vedly děti ke spolupráci, vzájemné pomoci a úctě ke všem formám života i neživé přírodě. Zároveň budeme nadále podporovat i zdravou sebeúctu, naplňovat speciální a individuální potřeby dětí. 

Prioritou je přitom duševní pohoda dítěte, jeho důvěra ke všem dětem a dospělým ze Zdravé školky.

Program je vypracován na období tří let, je možné jej v průběhu realizace aktualizovat, nastanou-li jakékoli změny, popř. vyplynou-li z evaluace slabá místa či jiné překážky, které by mohly mařit jeho naplnění.

Školní vzdělávací program umožňuje pedagogům pracovat samostatně a tvořivě s uskutečňováním svých nápadů a uplatňováním své odborné způsobilosti. Je tvořen čtyřmi integrovanými bloky, ve kterých budeme společně hledat odpovědi na tyto otázky:

 

CO DOZRÁLO?

CO SE OTEVÍRÁ?

CO SE SCHOVÁVÁ?

JAKOU TOHLE BARVU MÁ? 

 

V letošním školní roce 2022 - 2023 se v programu objeví i významné a přesto veřejnosti méně známé mezinárodní dny, např. Mezinárodní den neslyšících, nevidomých, Den hor, Světový den pozdravů aj.

Tak, a teď: UŽ VÍTE PROČ !